116 Obserwatorzy
24 Obserwuję
frenofagiusz

frenofagiusz

Teraz czytam

Jeśli zimową nocą podróżny
Anna Wasilewska, Italo Calvino

Mieszane uczucia

Atlas chmur - Justyna Gardzińska, David Mitchell

Mój błąd polega na tym, że najpierw zobaczyłem film. Film, który urzekł mnie w 100% swoją rozbudowaną, wielowątkową fabułą i rozmachem efektów specjalnych. W filmie mnóstwo jest odniesień do buddyzmu, holocaustu, roi się od przeróżnych smaczków, które można wyszukiwać za każdym razem gdy odtwarzamy ten obraz ponownie.

Po obejrzeniu filmu od razu wklepałem w google "Atlas chmur". I co? Oczywiście na podstawie książki. Jak najszybciej się dało zdobyłem papierowy egzemplarz dzieła Davida Mitchella.

No i po skonsumowaniu 544 stron mogę stwierdzić, że... Mam mieszane uczucia. Może to wina tego, że film dość wiernie oddaje fabułę (nie było więc zbyt wielu momentów zaskoczenia) , może dlatego, że nawet doskonały film zazwyczaj do pięt nie dorasta drukowanemu oryginałowi (a tu film osiągnął poziom równie wysoki). Nie wiem, w każdym razie książka nie powaliła mnie na kolana, aż tak jak się spodziewałem. Nie żebym był rozczarowany, absolutnie. Każda minuta spędzona z tą książką była dobrze spożytkowana. Polecam każdemu, zaklinam tylko - najpierw książka, potem film.  Swoją drogą to jeden z dwóch, czy trzech przypadków w których książkę stawiam na równi z filmem.